Doom II: Hell on Earth | |
---|---|
![]() | |
Δημιουργός | id Software |
Εκδότης | GT Interactive Software, Bethesda Softworks, Activision και Virgin Interactive |
Σχεδιαστής | Τζον Ρομέρο, Σάντι Πίτερσεν, American McGee και Shawn Green |
Πλατφόρμα | Game Boy Advance, NeXT, DOS, Microsoft Windows[1], PlayStation 3, Linux, OS/2, Xbox 360, Nintendo Switch, Classic Mac OS, Android, iOS και MS-DOS[2] |
Ημ/νία κυκλοφορίας | 30 Σεπτεμβρίου 1994 |
δεδομένα ( ) |
Το Doom II: Hell on Earth είναι βιντεοπαιχνίδι βολών πρώτου προσώπου, το δεύτερο παιχνίδι της σειράς Doom.[3] Αρχικά κυκλοφόρησε για υπολογιστές MS-DOS το 1994 και για Macintosh το 1995. Σε αντίθεση με το πρώτο Doom, το οποίο αρχικά ήταν διαθέσιμο μόνο μέσω shareware και ταχυδρομικής παραγγελίας, το Doom II ήταν μια εμπορική κυκλοφορία που πωλούταν στα καταστήματα. Το Master Levels for Doom II, ένα πακέτο επέκτασης, που περιλαμβάνει 21 νέα επίπεδα, κυκλοφόρησε στις 26 Δεκεμβρίου του 1995 από την id Software.[4]
Λόγω της επιτυχίας και της δημοτικότητας του, το Doom II κυκλοφόρησε αργότερα για το Game Boy Advance το 2002, το Tapwave Zodiac το 2004 και το Xbox Live Arcade το 2010.[5] Η κυκλοφορία του αρχικού πηγαίου κώδικα Doom διευκόλυνε τις μεταφορές σε πολλές άλλες πλατφόρμες, συμπεριλαμβανομένου του iPhone της Apple και πολλών άλλων τύπων κινητών τηλεφώνων.